Magnezyum Yağı Ürün Görseli

Bacak Ağrısı Ve Tedavisi

Bacak ağrısına neden olan şey nedir ?

Bacaktaki herhangi bir yerde ağrı veya rahatsızlık, mat bir ağrıdan yoğun bıçaklama hissine kadar değişebilir. Çoğu bacak ağrısı aşırı yaralanma veya küçük yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Rahatsızlık genellikle kısa sürede ortadan kalkar ve ev ilaçlarıyla hafifletilebilir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, ciddi tıbbi durum ağrıya neden olabilir. Bacak ağrısı şiddetli veya kalıcı iseniz doktorunuza danışın. Herhangi bir altta yatan durum için hızlı bir tanı ve tedavi almak ağrıların kötüleşmesini engelleyebilir ve uzun vadeli görünümünüzü geliştirebilir.

Bacak ağrısının yaygın nedenleri

Bacak ağrısının daha yaygın nedenlerinden bazıları doktorunuzun etkili bir şekilde tedavi edebileceği küçük veya geçici koşullardır.

Kramplar

Bacak ağrısının başlıca nedeni, genellikle bir “charley at” olarak bilinen bir kas krampının veya spazmın ortaya çıkmasıdır. Bir kramp genellikle bacak kasları sözleşmesiyle ani keskin ağrıları tetikler. Sıkılaştıran kaslar genellikle cildin altında görünür, sert bir topak oluştururlar. Çevrede kızarıklıklar ve şişlikler olabilir.

Kas yorgunluğu ve dehidrasyonu özellikle baldırda bacak krampına neden olabilir. Bazı insanlarda diüretik ve statinler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar bacak krampına neden olabilir.

yaralanmalar

Bacak ağrısı da sıklıkla yaralanma işaretidir, örneğin:

 • Kas gerilimi kas liflerinin aşırı gerilme sonucu yırtılması durumunda ortaya çıkan genel bir yaralanmadır. Çoğunlukla hamstring, buzağı veya kuadriseps gibi daha büyük kaslarda görülür.
 • Tendinit bir tendon iltihabıdır. Tendonlar kasları kemiğe bağlayan kalın kordlardır. İltihaplandıklarında, etkilenen deriyi hareket ettirmek zor olabilir. Tendinit sıklıkla hamstringlerde veya topuk kemiklerindeki tendonları etkiler.
 • Diz eklemini çevreleyen sıvı dolu keseler veya bursa iltihaplandığında diz sancısı oluşur.
 • Shin splintler , shinbone veya tibia’nın iç kenarı boyunca ağrıya neden olur. Yaralanma, aşırıya kaçmanın sonucu olarak akciğer çevresindeki kaslar yırtığında ortaya çıkabilir.
 • Stres kırıkları bacak kemiklerinde, özellikle de ayakkabı kemiklerindeki küçük kırıklardır.

Tıbbi durumlar

Bazı tıbbi durumlar genellikle bacak ağrısına yol açar. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Ateroskleroz yağ ve kolesterol birikimi nedeniyle arterlerin daralması ve sertleşmesidir. Arterler vücudunuz boyunca oksijen açısından zengin kan taşıyan kan damarlarıdır. Bir blokaj olduğunda vücudun çeşitli yerlerine kan akışını azaltır. Bacaktaki dokular yeterli oksijen almazsa, özellikle de buzağılarda bacak ağrısına neden olabilir.
 • Derin ven trombozu (DVT) , vücudun derinlerinde bulunan bir damarda kan pıhtısı oluşur. Kan pıhtısı, katı bir halde olan bir kan yığınıdır. DVT’ler tipik olarak, uzun istirahat dönemlerinden sonra alt bacakta oluşur ve şişme ve kramp ağrısına neden olur.
 • Artrit eklemlerin bir iltihabıdır. Bu durum, etkilenen bölgede şişme, ağrı ve kızarıklığa neden olabilir. Sıklıkla diz ve kalçadaki eklemleri etkiler.
 • Gut vücutta çok fazla ürik asit oluştuğunda ortaya çıkabilecek bir artrit formudur. Genellikle ayaklarda ve bacaklarda alt kısımda ağrı, şişme ve kızarıklığa neden olur.
 • Variköz venler , beceriksiz kapaklardan dolayı damarlar aşırı dolduğunda oluşan düğümlü ve büyümüş venlerdir. Genellikle şişmiş veya büyümüş görünürler ve ağrılı olabilirler. Çoğunlukla buzağılarda ve ayak bileklerinde görülürler.
 • Kemikten veya bacaklardaki enfeksiyon, etkilenen bölgede şişme, kızarıklık veya ağrıya neden olabilir.
 • Bacaktaki sinir hasarı hissizlik, ağrı veya karıncalanmaya neden olabilir. Diyabetin bir sonucu olarak genellikle ayaklarda ve bacaklarda oluşur .

Bacak ağrısının diğer nedenleri

Aşağıdaki durumlar ve yaralanmalar ayrıca bacak ağrısına neden olabilir, ancak bunlar daha az sık karşılaşılan nedenlerdir:

 • Bir astarlı (fıtıklı), disk omurgalı arasında lastik disklerden birinin yer dışında kayar oluşur. Disk omurgadaki sinirleri sıkıştırabilir. Bu, omurganızdan kollarınıza ve bacaklara giden ağrıları tetikleyebilir.
 • Osgood-Schlatter hastalığı diz kaputunu damar köpeğine bağlayan tendon gerginleştiğinde ortaya çıkar. Kemiğe bağlandığı yerde tibia kartilajını çeker. Dizin altında ağrılı bir topak oluşmasına neden olur ve bu da diz çevresinde hassasiyet ve şişme ile sonuçlanır. Ergenlerde, ergenlik çağında büyüme atakları yaşar.
 • Legg-Calve-Perthes hastalığı kalça ekleminin topuna kan akışının kesilmesi nedeniyle oluşur. Kan temininin eksikliği kemiğe ciddi zarar verir ve kalıcı olarak deforme olabilir. Bu anormallikler genellikle kalça, uyluk veya diz çevresinde ağrıya neden olur. Bu öncelikle ergenlik çağında ortaya çıkar.
 • Kaynamış sermaye femoral epifizi, kalça ağrısına neden olan kalça ekleminin topunun uyluk kemiğinden ayrılmasıdır. Durum yalnızca çocuklarda, özellikle kilolu olanlarda görülür.
 • Kansersiz veya iyi huylu tümörler karın kemiklerinde veya damarlarında da gelişebilir.
 • Kötü kemiklerde veya karın kemiğinde, daha büyük bacak kemiklerinde malign veya kanserli kemik tümörleri oluşabilir.

Bacak ağrısını evde tedavi etme

Bram ağrısı, kramplardan veya küçük bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa genellikle evde tedavi edilebilir. Bacak ağrısı kas krampları, yorgunluk veya aşırı kullanımdan kaynaklandığında aşağıdaki evde tedavileri deneyin:

 • Bacağınızı mümkün olduğunca dinlendirin ve bacağınızı yastıklarla yükseltin.
 • Bacağınızın iyileşmesi gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olması için, aspirin veya ibuprofen gibi tezgah üstü bir ağrı kesici kullanın.
 • Sıkıştırma çorapları veya çoraplar giyin .

Buz uygulamak

Bacağınızın etkilenen bölgesine günde en az dört kez buz uygulayın. Bunu, ağrı göründükten sonraki ilk birkaç gün içinde daha sık yapabilirsiniz. Bir seferde buzu 15 dakika kadar açık bırakabilirsiniz.

Sıcak bir banyo yapın ve gerin

Sıcak bir banyo alın ve kaslarınızı hafifçe gerin. Bacağınızın alt kısmında ağrı varsa, otururken veya ayakta dururken ayak parmaklarınızı doğrultup düzleştirmeyi deneyin. Bacağınızın üst kısmında ağrılarınız varsa, üzerine eğip parmaklarınızı değmeye çalışın. Yerde otururken veya ayakta iken bunu yapabilirsiniz. Her bir yere hafifçe basarak her konumu 5-10 saniye tutun. Ağrınız kötüye giderse gerinmeyi bırakın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )