Magnezyum Yağı Ürün Görseli

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı nedir?

Bel ağrısı, kaburgaların altındaki ve bacakların üstündeki herhangi bir yerde olabilir. Kaldırırken, ulaşırken veya çarparken sırtınızı incitmek mümkündür. Aslında, neredeyse herkes bir seferinde bel ağrısı çeker.

Bel ağrısına neden olur?

Bel ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Aşırı kullanım, gerginlik veya yaralanma.
 • Yaşlanma.
 • Herniated disk .
 • Artrit .
 • Sıkışma kırıkları .
 • Hastalık.
 • Doğduğun omurga problemi.

Genellikle doktorlar bel ağrısına neden olan şeyleri bilmiyorlar.

Semptomlar neler?

Sebeplere bağlı olarak bel ağrısı çeşitli belirtilere neden olabilir. Ağrı donuk veya keskin olabilir. Küçük bir alanda veya geniş bir alanda olabilir. Kas spazmlarınız olabilir.

Bel ağrısı ayrıca genellikle dizin altına uzanan ağrı, hissizlik veya karıncalanma gibi bacak belirtilerine neden olabilir .

Omurilik soyunun sonundaki sinirler sıkışırsa, cauda ekina sendromu adı verilen nadir ancak ciddi bir sorun ortaya çıkabilir. Her iki bacakta güçsüzlük veya uyuşma varsa veya mesane veya bağırsak kontrolünü kaybederseniz acil tedavi isteyin .

Çoğu düşük bel ağrısı kısa süreli (akut) ve birkaç hafta içinde kaybolacaktır. Eğer depresyondaysanız veya stres altındaysanız uzun süren (kronik) olma ihtimali daha yüksektir.

Bel ağrısı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz geçmiş sağlık, belirtiler ve etkinlikleriniz hakkında sorular soracaktır. Ayrıca fizik muayene yapacak . Yanıtlarınız ve sınav ağrı için ciddi bir nedeni ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Çoğu durumda, doktorlar birinci sınavdan sonra tedaviyi önerebilirler.

X-ışınları , BT taramaları ve MRG gibi testler genellikle yardımcı olmaz.

Ancak, 6 haftadan daha uzun süren bir bel ağrısı probleminiz varsa veya doktorunuz kas ağrınızdan daha fazla etkileyebileceğini düşünürse , bu testlerden birinin zamanı gelmiş olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Çoğu düşük bel ağrısı, yürüme gibi hafif aktivitelerin devam etmesini ve gerektiğinde tezgah üstü ağrı ilacı almayı içeren temel ilk yardım ile iyileşir .

Yürüyüş belki en basit ve en belki alt sırt için en iyi egzersizdir . Bu sizin alır kan hareket eden ve kaslarınız güçlü kalmak yardımcı olur.

Doktorunuz veya fizyoterapistiniz sırt kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olmak için daha spesifik egzersizler önerebilir. Bunlara, çekirdek stabilizasyonu denilen basit bir dizi egzersiz dahildir . Senin kasları güçlendirmek gövde duruşunuzu artırabilir, daha iyi dengede vücudunuzun tutmak ve yaralanma şansını düşürür.

Belirtileriniz şiddetli veya 2 haftalık özbakımdan sonra hala belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Daha güçlü ağrı kesicilerine ihtiyacınız olabilir veya manuel terapiden fayda görebilirsiniz .

Sırt ağrısı için çeşitli tedavilerin her biri bazı insanlar için çalışır, ancak diğerleri için değildir. Sizin için hangisinin en iyi iş olduğunu görmek için farklı şeyler denemek gerekebilir:

 • Spinal manipülasyon.
 • Masaj .
 • Akupunktur .

Devam eden (kronik) bel ağrısına sahip olmak sizi üzebilir. Buna karşılık, depresyon ağrı düzeyiniz üzerinde ve sırtınızı iyileştirirse etkileyebilir. Olan kişiler depresyon ve kronik ağrı genellikle hem yarar antidepresan ilaçlar ve danışmanlık. Danışmanlık, stres yönetimive ağrı kontrol becerileri öğrenmenize yardımcı olabilir .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )