Magnezyum Yağı Ürün Görseli

Eklem ağrıları nasıl geçer?

Eklem Ağrısı İçin Tedavi Nelerdir?

Eklem ağrısının tedavisi, altta yatan nedene yöneliktir. Sorun bir yaralanma ise, ilk tedavi genellikle dinlenme, soğuk uygulamalar ve antiinflamatuar ilaçlar içerir. Ağrı kontrolüne yönelik ilave ilaçlar gerekli olabilir veya olmayabilir. Kademeli rehabilitasyon fizik tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Eklem ağrısına neden olan bir artrit şekli varsa, antiinflamatuvar ilaçlar önerilebilir, ardından artrit nedenine yönelik diğer ilaçlar önerilebilir. Kemik, bağ veya kıkırdak hastalığı varsa cerrahi işlem gerekebilir.

Eklem Ağrısı İçin Bazı Ev İyileştirmeleri Nelerdir?

Evde eklem ağrısı için ilk tedavi, dinlenme, soğuk uygulama ve ağrı ve iltihabı kontrol etmek için ilaç içerebilir. Sürekli ağrı ile bir sağlık doktorunun tıbbi bir değerlendirmesi gerekiyor.

Eklem Ağrısı İçin Tıbbi Tedavi Nedir?

Tıbbi tedavi, yukarıda tartışılan eklem ağrısının altındaki nedene bağlıdır. Artrit eklem ağrısına neden oluyorsa, artrit tipine bağlı olarak antienflamatuar ilaçlar ve çeşitli diğer ilaçlar gerektirebilir. Cerrahi, kıkırdak veya bağ hasarı için gerekebilir.

Eklem Ağrısı İçin İlaçlar Nelerdir?

Eklem ağrısını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar yukarıda tanımlanan eklem ağrısı türüne bağlıdır.

 • Enflamasyonu hafifletmek için antienflamatuar ilaçlar kullanılır,
 • ağrı kesici ilaçlar ,
 • gut için ilaçlar , gut ,
 • romatoid artrit için bağışıklık bastırıcı ilaçlar ,
 • Enflamasyon için kortizon enjeksiyonu ve
  • romatizmal artrit ,
  • psoriatik artrit ve
  • ankilozan spondilit .için biyolojik ilaçlar

Eklem Ağrısı İzlemesi Nedir?

İlk değerlendirme ve tedavi planından sonra, istenirse sağlık uzmanınız tarafından takibe alınan tıbbi izlemin yapılması son derece önemlidir. Bu ziyaretler sırasında, test sonuçları değerlendirilir ve ilaçların etkileri izlenir. İzlem sırasında mevcut semptomlara dayalı olarak daha ileri testler yapılabilir.

Eklem Ağrımını Nasıl Önleyebilirim?

Eklem ağrısının önlenip engellenemeyeceği, bunun yaralanma ya da hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bağlıdır. Eklemlere yönelik yaralanmalar, uygun spor ekipmanı ve antrenmanla engellenebilir. Hastalık genellikle önlenebilir değildir, ancak bir kez tıbbi tedavi programları başlatıldığında, tekrarlayan eklem ağrısının önlenmesi için gerekli olabilir.

Çoğu durumda, birden fazla eklemin içinden çıkan ağrının nedeni artrittir. Artrite neden olan bozukluklar, aşağıdaki eğilimler içerisinde birbirinden farklı olabilir:
Kaç tane ve hangi eklemler genellikle dahil

İskeletin merkezi kısmı, omurga veya pelvis gibi, tipik olarak dahil edilir

Artrit ani (akut) veya uzun süredir (kronik)

Birden fazla eklemi etkileyen akut artrit , çoğunlukla
Viral enfeksiyon

Eklem rahatsızlığının başlaması veya varolan kronik bir eklem rahatsızlığının (romatizmal artrit veya psöriatik artrit gibi) alevlenmesi

Çoklu eklemlerde akut artritin daha az sık görülen nedenleri arasında Lyme hastalığı (aynı zamanda bir eklemi de etkileyebilir), gonore ve streptokokkal bakteriyel enfeksiyonlar, reaktif artrit (sindirim sistemi veya idrar yolları enfeksiyondan sonra gelişen artrit) ve guttur.

Birden fazla deriyi etkileyen kronik artrit , çoğunlukla

Romatoid artrit, psoriatik artrit veya sistemik lupus eritematozusu gibi inflamatuvar bozukluklar (yetişkinlerde)

İnenflamatuar bozukluk osteoartriti (yetişkinlerde)

Juvenil idiyopatik artrit (çocuklarda)

Birden fazla eklemdeki kronik artritin diğer nedenleri arasında, eklemleri etkileyen otoimmün bozukluklar, örneğin, sistemik lupus eritematosus, psöriatik artrit, ankylozan spondilit ve vaskülit vardır.

Bazı kronik iltihaplanma bozuklukları omurgayı ve eklem eklemlerini (periferik eklemler olarak adlandırılır) etkileyebilir. Bazıları omurganın belirli bölümlerini daha sık etkiler. Örneğin, ankilozan spondilit, omurganın alt (lomber) bölümünü daha sık etkilerken, romatoid artrit daha genelde boyundaki omurganın üst (servikal) bölümünü etkiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )